Aralık 12, 2022
şuradan Vicdani Ret
2,486 görüntüleme

Ukrayna: Bir yıl hapis cezasına çarptırılan Vicdani Retçi Vitaliy Alekseinko beraat etmeli

08 ARALIK 2022
15 Eylül 2022’de vicdani retçi Vitaliy Vasyliovych Alekseienko ‘seferberlik sırasında askerlik hizmetinden kaçmak’tan suçlu bulundu ve bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. Alekseienko, denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılmayı talep ettiği bir temyiz başvurusunda bulundu. Başlangıçta temyiz duruşmasını 17 Kasım olarak planlayan Ivano-Frankivsk Temyiz Mahkemesi, daha sonra bunu 12 Aralık 2022’ye erteledi. Mahkemeye henüz yazmadıysanız, yine de Vitaliy için destek e-postalarınızı 12 Aralık’a kadar Mahkeme’ye gönderebilirsiniz.

Vitaliy Alekseinko’yu destekleyin ve buradaki şablon mektubumuzu kullanarak temyiz mahkemesine yazın.

Vitaliy Alekseienko alternatif hizmetini 1998 yılında 12 yaşından Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Sloviansk’a taşınana kadar ailesiyle yaşadığı Zarafshon (Özbekistan Cumhuriyeti) şehrinde tamamladı. Rus işgalinin ardından Sloviansk’tan Ivano-Frankivsk’e taşındı ve İdari Hizmet Merkezinde ülke içinde yerinden edilmiş bir kişi olarak kaydedildi. İdari Hizmet Merkezinden Ukrayna Savunma Bakanlığı İvano-Frankivsk Şehri Bölgesel İşe Alım ve Sosyal Destek Merkezine yönlendirildi. Aynı gün, hemen tıbbi muayeneden geçtiği işe alım merkezine geldi.

1 Haziran 2022’de işe alım merkezi, Vitaliy Alekseienko’ya 2 Haziran 2022’de askerlik hizmetine başlaması emrini verdi. Dini inançları nedeniyle askerlik yapamayacağını ve silaha sarılamayacağını ve daha önce Özbekistan’da yaptığı gibi sadece alternatif askerlik yapabileceğini açıkladı. İfadesini doğrulayan belgeleri sunması için kendisine ek süre verildi. 6 Haziran 2022’de, alternatif hizmete sevk edilmediği yerde tekrar işe alım merkezine geldi. Bir askeri birlikte hizmet etmesi gerektiği kendisine bildirildi. Kabul etmemiş ve dini inançları nedeniyle askerliği yapmayı reddettiğini belirtmiştir. Yanıt olarak, işe alım merkezindeki memurlar, bir adli soruşturma başlatmak için polisle temasa geçti.

Sonunda Alekseienko mahkemeye çıktı ve bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. İddia makamı ve savunma, Vitaliy Alekseenko’nun denetimli serbestlik süresiyle hapisten salıverilmesini talep etmesine rağmen oldu.

Vitaliy Alekseienko, denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılmayı talep ettiği bir temyiz başvurusunda bulundu. Ivano-Frankivsk Temyiz Mahkemesi, başvuranın temyiz duruşmasının ilk olarak 17 Kasım 2022’de yapılmasını planladı ve bu daha sonra 12 Aralık’a ertelendi.

Nasıl desteklenir?
Bu mektubu Ivano-Frankivsk Temyiz Mahkemesi başkanı yargıç Volodymyr Povzlo’ya gönderin. Buradan ulaşabileceğiniz mektup hem İngilizce hem de Ukraynaca.

WRI, Vitaliy Alekseienko, Ukrayna Pasifist Hareketi ve Ukrayna, Rusya ve diğer yerlerdeki tüm vicdani retçiler, savaş direnişçileri ve pasifistlerle dayanışma içindedir.

Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’daki vicdani retçilerin durumuna ilişkin daha fazla güncelleme için bizi Twitter, Facebook ve Instagram’da takip edin. Ayrıca bölgeden asker kaçaklarının ve vicdani retçilerin korunmasını desteklemek için devam eden #ObjectWar kampanyamıza buradan bakın.

Kaynak: WRI
Kaynak: Vicdaniret.org