Ekim 12, 2022
şuradan Vicdani Ret
2,370 görüntüleme

Rusya’dan vicdani retçi Mark Romankov ile röportaj

11 EKİM 2022
İstilanın başladığını nasıl öğrendiniz?
Şubat 2022’de Almanya’ya döndüm. Askeri işgal hazırlıklarına ilişkin haberler 24 Şubat’tan önce bile yayılmıştı – ancak işgalin gerçekten gerçekleşeceğinden şüpheliydim. Durumun 2008’de, Rusya-Gürcistan askeri krizi sırasında, eldeki sorunun Gürcistan’ın NATO’ya katılıp katılmayacağı olduğu gibi olacağını tahmin etmiştim. Benzer bir askeri tartışmanın gelişeceğinden şüpheleniyordum. Yine de 24 Şubat’ta uyandığımda kız arkadaşımın Kiev’deki anne babasından savaşın başladığı haberini aldım.

Yine de, o zaman bile, kavgaların yakında biteceğini varsaydım. Ancak birkaç gün sonra bunun uzun bir savaş dönemi olacağı anlaşıldı. Bu yüzden Rusya’ya eve gitmemeye karar verdim. Ve vizem 30 Nisan’da sona erdiğinde nihayet sığınma talebinde bulundum.

Savaşta hizmet etmek için askere alınabilir misin?
Bir yıllık görev süreleri boyunca Ukrayna’daki savaş bölgesine gönderilen askerlerle ilgili haberleri izledikten sonra alarma geçtim. Rusya Federasyonu sadece profesyonel askerlerin savaşacağını iddia etti, ancak gerçekte işler farklıydı. Askerlerin orada hayatlarını kaybetmesiyle durumun düşündüğümden daha da kötü olduğunu öğrendim.

Neden reddediyorsun?
Ordu hala sovyet tarzında bir ordu ve ben böyle bir sistemi desteklemek istemiyorum. Savaşın başlangıcından bu yana daha da fazlası var. Artık ordu kötülüğün simgesi haline geldi. Gurur duyulacak bir şey yok.

Bana gelince, partnerimin de ebeveynleri gibi Ukraynalı olması önemli. Bir orduda nasıl hizmet edeceğimi ve aileleriyle nasıl savaşacağımı hayal edemiyorum. Bu tamamen düşünülemez.

Aileniz kararınıza nasıl tepki verdi?

Ailem Rusya ile yakından ilişkilidir ve sekiz yıldır ona dünyayı anlatan güçlü propaganda makinesinin kurbanı olmuştur. Aileme hikayenin tamamını anlatmadım çünkü anlayamayacaklardı.

Geleceğe dair umutlarınız neler?
En büyük sorunum vatandaşlığım. Umarım, ondan kurtulabilirim. Rus devletinin hayatımı mahvetmesini istemiyorum.

Ordudan kaçan diğer Rusları desteklemek için ne yapılabilir?
Sığınma evindeki ana sorunlarının bilgi eksikliği olduğunu gördüm. Almanca ve İngilizce konuşuyorum, bu yüzden bana sık sık sordular: Mark, ne dediler? Lütfen onlara bir şey sorar mısınız? Orada bir çevirmen her zaman mevcut değildir. Ayrıca, sığınmacılarla ilgili prosedürlere aşina değildir. Kanımca, ordudan kaçan Ruslara daha fazla bilgi ve örgütlenme ve kendilerine yardım etme kolaylığı sağlanırsa çok yardımcı olur.

Asker kaçaklarını ve askerlikten kaçanları destekleyerek savaşa aktif olarak direnmenin mümkün olacağını düşünüyor musunuz?
Evet bencede. Almanya, Rus kaçaklarını desteklemek ve onlara sığınma hakkı tanımak ve onları terfi ettirmek için bir program başlatsa çok iyi olur. Ancak Rusya, sınırlarını kapatarak bu hamleye hızlı bir şekilde tepki verecektir.

Oldukça sessiz bir destek yaklaşımı benimsemenizi öneririm. Bu, halen Almanya’ya gelen üniversite öğrencilerine yardımcı olan programlar için de geçerlidir. Bu yumuşak gücün çok büyük etkisi olacaktır, çünkü bugün Rusya’yı terk edenlerin çoğu, o zamanlar Rusya’nın sahip olmadığı büyük potansiyele sahip insanlardır.

Sığınma evinde tanıştığım bu insanlar, Çeçenya’dan ve işlerin zor ve zorlu olduğu bölgelerden gelenler bile savaşa gerçekten karşı çıkıyorlardı. Böylece, durum hakkında ortak bir anlayış geliştirdik. Ben onların duygularını benimkileri bildikleri kadar iyi biliyordum – vatanımızı kaybeden hepimiz Rus’uz.

Bu, Connection eV tarafından yapılmış bir röportajdır ve ilk olarak 15 Ağustos 2022’de Connection eV web sitesinde yayınlanmıştır .

Kaynak: WRI
Kaynak: Vicdaniret.org