Ekim 10, 2022
şuradan Kedistan
2,386 görüntüleme

Yıllardır dünyanın dört bir yanından Kürt sinemacıların katılımıyla gerçekleşen ve Kürt sinemasını, sinemaseverlerle buluşturan Berlin Kürt Film Festivali bu yıl 13 Ekim’de 12. Startını verecek ve 19 Ekim’e kadar devam edecek.

Berlin Kürt Film Festivali logo

Festivalin bu yılki odak noktası “Rojava”. Rojava’yı tüm acıları, direnişi ve umutlarıyla bir kez daha gözler önüne serecek olan Festivalde ayrıca çeşitli sanatsal etkinliklerde konukların beğenisine sunulacak. Özellikle direnişleriyle dünya halklarına örnek olan Rojavalı kadınların işlendiği filmler ve belgeseller, kadınların Rojava’da ne denli önemli bir rol oynadığını görünür kılacak.

Sanatın birçok alanının bir araya getirileceği festival, sanatlar buluşmasını da oldukça güçlü bir konseptle gerçekleştirmek olacak. İzleyicisini tek tip bir gösteri içerisine almayacak olması bu yüzden çok önemli. Uzun ve kısa metrajlı filmlerin yanı sıra belgeseller, sergiler, yazar okumaları, Kürtçe çocuk filmleri ve kısa film yarışması, festivalin oldukça kapsamlı olmasını sağlayacak.

Dünyanın birçok yerinde, kadınların ve çocukların vahşice katledildiği ve kültürel kıyıma uğratıldığı çağımızda kadınların ve çocukların festivalin merkezine konulması hem sanatsal hem de sosyal açıdan oldukça önemli mesajlar içeriyor. Çocuk filmleri Kürt kültür asimilasyonunu karşı oluşturulmuş oldukça önemli bir konseptin parçası haline gelmiş. Kadın direnişlerinin dalga dalga yayıldığı günümüzde Rojavalı kadınların emsal hayatlarının gözler önüne yeniden serilmesi ise sadece Kürtler açısından değil, tüm dünya kadınlarının direnişleri açısından dikkat çekici.

Festival kapsamında yapılacak olan kısa film yarışması ise festivalin bir başka güzelliği. Yarışma, Kürt sinemasına yeni sesler kazandırılmasına da büyük katkı sunacak ve birçok yeteneğe yapıtlarını izleyici ile buluşturma fırsatı da sunacaktır.

Sanatın, toplumsal hafıza, toplumsal iyileşme, toplumsal uyanış gibi etkilerini asla göz ardı etmememiz gerektiğini bir kez daha hep beraber görmemiz için yeniden ve nicelerini görmek dileğiyle, “12. Berlin Kürt Film Festivali’ne!”

Meral Şimşek

Programa buradan da ulaşabilirsiniz.

Programmübersicht


Kedistan’ı destekleyin, bağışlarınızla yaşatın

Kedistan’ı ve arşivlerini elimizden geldiğince yaşatmaya çalışıyoruz. Kedistan bağımsızlığını koruma kaygısı ile fon ya da reklam almıyor, habere ulaşma hakkının karşılıksız olması gerektiği prensibi dahilinde abonelik zorunluluğu getirmiyor ve tüm katılımcıları da gönüllü. Bugüne dek en aza indirgediğimiz masrafları, dayanışmak isteyen okuyucularımızın bağışlarıyla karşılayabildik. Sizler de destek olabilirsiniz.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.
Auteur(e) invité(e)
Auteur(e)s Invité(e)s
AmiEs contributrices, contributeurs traversant les pages de Kedistan, occasionnellement ou régulièrement…Kaynak: Kedistan.net