Kasım 25, 2022
şuradan Vicdani Ret
2,443 görüntüleme

İsrail: Reddedenler Shahar, Einat, Evyatar ve Nave yeniden hapse atıldı

Bugün İsrail’de dört vicdani retçi Shahar Schwartz (18), Einat Gerlitz (19), Evyatar Moshe Rubin (19) ve Nave Shabtay Levin (18) askere gitmeyi reddettikleri için yeniden hapse atıldı.

Dört itirazcı, İsrail’in Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki işgaline katılmayı reddettiklerini belirterek, Eylül ayında İsrail ordusuna katılmayı reddettiklerini ortaklaşa ilan ettiler. Son tutukluluklarıyla birlikte her biri 45’er gün daha cezaevinde kalacak . Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.

Reddedenler ifadelerinde şunları söylediler:

Biz İsrailli gençler, İsrail ordusuna katılmayı ve İsrail’in Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni işgalinde yer almayı reddediyoruz. Tüm İsrail vatandaşlarına, İsrail hükümetinin Filistin halkına yönelik uyguladığı baskı politikasını görmeleri için gözlerini açmaları çağrısında bulunuyoruz. Aynı baskıcı politikalar tarafından bize dayatılan militarist eğitime, bize komşularımızdan nefret etmeyi öğreten eğitim sistemine ve eğitim sisteminin Filistin topraklarındaki gerçekliği diğerleriyle paylaşmasını yasaklayan toplumsal normlara karşı çıkıyoruz. Başka bir yol olduğunu göstermenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Reddeden Dayanışma Ağı tarafından çevrilen açıklamalarının tamamını buradan okuyun.

Bu, Shahar Schwartz’ın 6., Einat Gerlitz, Evyatar Moshe Rubin ve Nave Shabtay Levin’in 4. tutukluluğu.

Sharar zaten 60 gün hapis yattı. Sharar, son tutukluluğunun sonunda toplam 105 gün hapis yatmış olacak .

Halihazırda 57 gününü cezaevinde geçiren Einat , son tutukluluğunun sonuna kadar toplam 102 gününü cezaevinde geçirmiş olacak.

Evyatar şimdiden 50 gün hapis yattı. Evyatar, son tutukluluğunun sonunda toplam 95 gün hapis yatmış olacak .

Nave halihazırda 35 gün hapis yatmıştır ve son tutukluluğunun sonunda toplam 80 gün cezaevinde kalmış olacaktır.

Nasıl desteklenir?
Sharar , Einat ve Evyata ile Nave’nin ortak açıklamasını #SupportThe4 hashtag’i ile ağlarınızda ve sosyal medyanızda paylaşın ; duyurmalarına yardımcı olun.
Buradaki bağlantıyı kullanarak dayanışma mesajlarınızı paylaşarak, reddedenlerin kendilerine yazın.

Kaynak: WRI
Kaynak: Vicdaniret.org