Mart 2, 2023
şuradan Vicdani Ret
116 görüntüleme

İsrail’de Binyamin Netanyahu hükümeti, iç savaşa karşı uyarıldı

01.03.2023
İsrail’de görevi devralan Başbakan Binyamin Netanyahu, izlediği bazı politikalar nedeniyle çeşitli çevrelerce eleştiriliyor.

İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere yönelik saldırıları, İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak) eski Başkanı Yuval Diskin’in tepkisini çekti.

“Birkaç hafta içinde iç savaşa girebiliriz”

Netanyahu hükümeti için “terörist” ifadesini kullanan Diskin, ülkenin iç savaşla karşı karşıya olduğunu savundu:

Bu zavallı hükümet, ulusal güvenliğimizi iki ay içinde en alt düzeye indirmeyi başardı. Bu tam bir sağcı hükümet değil, tam bir terörist hükümettir. Bu sefil hükümetimiz yüzünden birkaç hafta içinde bir iç savaşa girebiliriz.

Toplu saldırılar gündemde

Kanal 13 televizyonunun aktardığına göre, Diskin, Tel Aviv Üniversitesi’ne bağlı İsrail Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün (INSS) düzenlediği bir konferansta, Netanyahu öncülüğündeki hükümetin aşırı sağcı politikalarına ve Yahudi yerleşimcilerin 26 Şubat’ta Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde giriştiği toplu saldırılara ilişkin konuştu.

“Onlar benim kardeşim değil”

İsrail’de 2005-2011 yıllarında Şin-Bet’in başkanlığını yapan Diskin, Huvvara’daki Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ait ev, iş yeri ve araçları kundakladığı saldırıları “pogrom” olarak nitelendirerek, şunları söyledi:

“Kalbim, Yahudi isyancılar tarafından korkunç bir pogroma maruz kalan Huvvara sakinleriyle birlikte. Onlar (yerleşimciler) benim kardeşim değiller ve kardeşim olmayacaklar. Onlar bu milletin belası ve ülke için bir tehdit. Onlardan tüm gücümüzle hesap sormalıyız.

Rusça kökenli “pogrom” kavramı, geçmişte Rus İmparatorluğu ve Nazi Almanyası dönemlerinde Yahudilere karşı gerçekleştirilen toplu saldırılar başta olmak üzere, toplumun bir kesimine yönelik organize saldırılarla ev ve mülklerin yakılıp yıkıldığı ırkçı baskınlar için kullanılıyor.

Huvvara saldırıları

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huvvara beldesinde pazar günü iki Yahudi yerleşimcinin silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından da yüzlerce fanatik Yahudi, İsrail ordusunun gözetiminde Huvvara’ya gelerek Filistinlilere karşı toplu intikam saldırıları düzenlemişti.

Yerleşimciler, beldede onlarca evi ve arabayı kundaklamış, Filistinlilere saldırmış ve 1 kişiyi öldürmüştü.

İsrail’in görevdeki aşırı sağcı koalisyon hükümeti, Huvvara saldırıları nedeniyle, ülke dışından olduğu kadar İsrail içinde de pek çok kesimden tepki çekmişti.

Hükümet karşıtı protestolar

Öte yandan İsrail, son haftalarda, Netanyahu hükümetinin Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandıran ve yargının hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan tartışmalı yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolara sahne oluyor.

Başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde yüz binlerce İsraillinin katıldığı, başlıca cumartesi günleri düzenlenen protestolar sekizinci haftayı geride bıraktı.

Kaynak: News Stance
Kaynak: Vicdaniret.org