Eylül 25, 2022
şuradan Kedistan
2,318 görüntüleme
Türkçe | Français

Tahran’da Şii rejim tarafından vahşice katledilen Kürt Kadın Jina (Mahsa) Emini ve sonrasında baskıcı Molla rejimine karşı başlayan İran halk isyanına destek için, 24 Eylül cumartesi günü, Avrupa’nın bir çok kenti gibi Paris’te de bir dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

TJK-F, MRAP, Yeni Anti-kapitalist Parti, Solidaires, Cezayirli kadınlar, France – Kurdistan Dayanışma Derneği çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı, Azeri, İran, Fransız, Cezayir, Türkiye ve diğer halklardan, çoğunluğu kadın ve gençler olmak üzere Paris’te bir araya geldiler.

Paris Iran

TJK-F adına Berivan Fırat, çağrıyı yapan diğer dernek ve kuruluşlar adına kadınlar söz alarak, Jina’yı katledenleri kınarken, insanları yaşanan bu isyanda baskıcı Molla rejimine karşı direniştekiler ile yan yana durmaya çağırdılar!

Paris Iran

Gençlerin kendi sözleri, itirazları ile donattıkları dövizlerinde, özellikle “Kadın, yaşam, özgürlük” ve direniş temaları öne çıkarılmıştı. Kürtçe, Farsça ve Fransızca direniş ve dayanışmanın büyütülmesi için sloganlar atıldığı alana dışarıdan da ilgi oldukça yoğundu.

Paris Iran

Ercan Jan Aktaş, Mert Doğan, France-Kurdistan derneğinden Nico.

Kürtçe, Farsça ve Fransızca direniş şarkıları eşliğinde halayların çekildiği, zılgıtların atıldığı buluşmada öncülüğünü kadınların çektiği direnişe destek vermek için üç Kürdistanlı, Mert Doğan, Kedistan yazarı Ercan Jan Aktaş ve Nico, France-Kurdistan derneğinden bir aktivist sahnede saçlarını Kürdistan kadınlarına kazıtarak destek verdiler.

Direnişin daha da büyütülmesi çağrıları ile eylem son buldu.

Paris Iran

France-Kurdistan derneğinden bir aktivist Nico, Ercan Jan Aktaş, Mert Doğan, yine France-Kurdistan derneğinden Sylvie Jan.


Kedistan’ı destekleyin, bağışlarınızla yaşatın

Kedistan’ı ve arşivlerini elimizden geldiğince yaşatmaya çalışıyoruz. Kedistan bağımsızlığını koruma kaygısı ile fon ya da reklam almıyor, habere ulaşma hakkının karşılıksız olması gerektiği prensibi dahilinde abonelik zorunluluğu getirmiyor ve tüm katılımcıları da gönüllü. Bugüne dek en aza indirgediğimiz masrafları, dayanışmak isteyen okuyucularımızın bağışlarıyla karşılayabildik. Sizler de destek olabilirsiniz.
Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.
KEDISTAN
Le petit magazine qui ne se laisse pas caresser dans le sens du poil.Kaynak: Kedistan.net