Mart 7, 2023
şuradan Vicdani Ret
120 görüntüleme

22 yaşındaki Mitja hapis cezası almak üzere ve bu Finlandiya’nın NATO tartışmasına yol açtı – Şimdi bu kadar çok insan total reddi seçiyor

3/5/2023 Jari Pietiläinen
22 yaşındaki Mitja Jakonen geçen yaz bir karar verdi ve bunun sonucunda hapse gireceğini biliyordu. Kanun ve birçok Finli, onun eylemini suç olarak görüyor, ancak Jakonen’in kendisi böyle düşünmüyor.

Geçen yılın baharında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan savaşı ve beraberinde getirdiği fenomenler onu tamamen vicdani retçi konumuna getirdiğinde, Helsinki’deki Maunula ve Paloheinä kütüphanelerinde kamu hizmetini tamamladı.

– Şu anda Turku’da yaşayan Jakonen, NATO tartışması sırasında bu toplumun atmosferinin çok militarist bir yönde değiştiğini söylüyor.

2011 yılına kadar, tüm redciler otomatik olarak hapis cezasına çarptırıldı, ancak o zamandan beri denetimli ceza, hapis cezalarının sayısını önemli ölçüde azalttı.

Şimdi hemen hemen tüm reddedenlerin cezaları denetim cezalarına çevrildi. Bir bacak kelepçesi kullanılarak izlenirler.

Yirmi yıl önce cezaevlerinde her yıl 50-70 retçi olurrken, son beş yılda sayıları sadece 1-2 kişi oldu.

Bilek kelepçesi yardımıyla cezasını çeken en fazla insan sayısı, her yıl kırktan fazlasının olduğu 2014-2016 yıllarıydı.

Geçen yıl tüm ülkede 39 erkek ev hapsine mahkum edildi. Sayı bir yılda 15 kişi arttı ama Silahsızlanmacılar Derneği‘ne göre mevsimsel bir değişiklik.

Ukrayna’daki savaşın, yasal süreçler genellikle neredeyse bir yıl sürdüğü için, geçen yıl toplam reddedenlerin sayısındaki artışı etkilemek için zamanı olmadı.

Yargı da korona salgını nedeniyle tıkanıyor ve ardından reddedenlerin cezası daha uzun sürüyor.

Cezai Yaptırımlar Dairesi’nin en son hesaplamalarına göre, 2021’de bir denetimli serbestlik cezasının maliyeti 43.000 Euro’nun biraz üzerindeydi.

Mitja Jakonen geçen yaz, ciddi bir değerlendirmeden sonra, kamu hizmetini durduracağını ve tam bir ret beyannamesi dolduracağını duyurdu. Bundan sonra, Lapinjärvi’deki kamu hizmeti merkezi polise Jakose aleyhinde yasal bir suç duyurusunda bulundu.

Aradan birkaç ay geçti ve polis Mitja Jakos’u telefonla sorguya çekti ve ardından kovuşturma süreci başladı. Nisan ayında konu, Itä-Uusimaa bölge mahkemesinde görüşülecek. Yerleşik uygulamaya göre, Jakonen 173 gün hapis cezası alacak, ancak büyük olasılıkla gözetim altında bir cezaya çevrilecek.

Uygulamada bacak kelepçesi ile izlenen ev hapsine izin verilmektedir.

Jakonen kamu hizmetinin bir kısmını zaten tamamlamış olduğundan, bacak kelepçesi süresinden düşülecektir. Kelepçe, cezanın infazının başlayacağı yaz aylarında takılacak.

– Aynı zamanda Silahsızlanma Derneği’nin aktif bir üyesi olan Jakonen, “Kamu hizmetine devam etmek daha kolay olurdu, ancak bunu yapmak istemedim” diyor.

Devlet memurluğunu ikinci kez reddeden kişiye 169 gün ceza – İki kez reddeden başkaları da var

Muhalifler Birliği, Finlandiya’daki toplam vicdani retçilere yönelik muameleyi şiddetle eleştirdi. Dernek kendilerine verilen cezaları doğrudan bir insan hakları sorunu olarak görmektedir.

– Örneğin, Birleşmiş Milletler’in insan hakları organları, Finlandiya’nın zorunlu askerlik uygulamasıyla ilgili sorunları eleştirdi. Silahsızlanmacılar Derneği’nin kuruluş koordinatörü Aku Kervinen , Uluslararası Af Örgütü’nün Finlandiyalı vicdani retçileri vicdan mahkumları olarak gördüğünü hatırlatıyor .

Fin “totaliterleri” henüz BM organlarına başvurmadı, ancak Kervinen bunun olacağı zamanın geleceğine ve Finlandiya’da mevcut sistemin tasfiye edileceğine inanıyor.

– Gözetim prosedürü hapis cezasından daha yumuşak kabul edilse de, durum böyle değildir, çünkü her iki durumda da kişinin özgürlüğü ciddi şekilde kısıtlanmıştır. Kervinen, bacak desteği nedeniyle tamamen reddedenlerin çoğunun çok endişeli olduğunu hatırlatıyor.

Jakonen, çalışmayı tamamen reddetmeyi seçerek , yalnızca silahlı ulusal savunmayı değil, aynı zamanda kamu hizmetini yerine getirme biçimini de eleştirmek istiyor.

– Mevcut kamu hizmetinin şahsen makul gördüğüm şekilde hareket etme imkanı yoktur. Şimdi, uzunluğu nedeniyle, kamu hizmeti esas olarak bir cezalandırma aracı ve gençleri sosyal olarak yönlendirmenin bir yolu.

Kendi deyimiyle sorunların silah zoruyla çözüleceği yönünde bir toplum inşa etmek istemiyor.

– İdeal durum, gençlerin askerlik hizmeti ile tamamen farklı bir yurttaşlık hizmeti arasında özgürce seçim yapabilmesidir. Jakonen, ikincisinin, örneğin ekolojik ve sosyal sorunları çözmek için gerçek çalışmaların yapılacağı yer olacağını vurguluyor.

Kaynak: Helsingin Uutiset
Kaynak: Vicdaniret.org