Şubat 24, 2023
şuradan Vicdani Ret
102 görüntüleme

BASIN BÜLTENİ: Bir yıl sonra: ŞİMDİ savaşı durdurun, barışa bir şans verin! “Savaş Değil Sanat Yap!” film Prömiyeri

Brüksel , 24 Şubat 2023
EBCO Başkanı Alexia Tsouni bugün açıkladı. “24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırı savaşının birinci yıl dönümü münasebetiyle EBCO barış çağrısını yineliyor ve her iki tarafı da müzakere ve diplomasiye alan bırakarak savaşı derhal ateşkesle bitirmeye çağırıyor”

EBCO, Rus işgalini şiddetle kınıyor ve tüm askerleri düşmanlıklara katılmamaya ve tüm askerleri askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor. EBCO Başkan Yardımcısı Sam Biesemans bugün açıkladı. “Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR) tarafından ortaklaşa başlatılan uluslararası #ObjectWarCampaign (Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna: Askerlik hizmetini terk edenler ve vicdani retçiler için koruma ve sığınma) için destek çağrısında bulunuyoruz.

EBCO, her iki tarafın ordularına zorla ve hatta şiddet kullanarak askere alınma vakalarının yanı sıra vicdani retçiler, asker kaçakları ve şiddet içermeyen savaş karşıtı protestoculara yönelik tüm zulüm vakalarını kınıyor.“ Yakın zamanda askere çağrıyı vicdani gerekçelerle reddettiği için bir yıl hapis cezasına çarptırılan ve hemen hapse girme riski taşıyan 46 yaşındaki Hıristiyan vicdani retçi Vitaly Alekseenko’nun davasıyla ilgili son derece endişeliyiz. EBCO Başkan Yardımcısı Merve Arkun bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna makamlarını kendisine yöneltilen tüm suçlamaları derhal düşürmeye çağırıyoruz ” dedi.

EBCO sizi “Savaş Değil Sanat Yapın!” galasına davet ediyor. 24-26 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında 3 gün boyunca ücretsiz olarak izlenebilecek olan film online olarak buradan: https://youtu.be/j8eEkIgeJtg

Film, 2022’de Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sırasında Ukrayna, Rusya, Beyaz Rusya ve Finlandiya’dan vicdani retçiler ve pasifistlerle birlikte hazırlandı (Ukraynaca/Rusça/Belarusça ve çeşitli dillerde altyazılı) ve şu çalışmalardan alıntılar içeriyor :

* Yanka Kupala’nın Belarus şiiri, 1914, “Terk edilmiş tarlalar ve köyler / Savaş Şarkıları”
* Taras Shevchenko’nun Ukrayna şiiri, 1844, “Rüya”
* Leo Tolstoy’un Rus draması, 1890, “Karanlıkta parlayan ışık”

Kapak fotoğrafı: Friedhelm Schneider

Vitaly Alkeseenko hakkında daha fazla bilgi : UKRAYNA: Vicdani retçiye “hapishaneye götürülmeye hazır olması” söylendi – Forum 18, 15/02/2023

Fotoğraf: Vitaly Alekseenko, Telif hakkı: Vitaly Alekseenko

#ObjectWarCampaign : Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna: Asker kaçakları ve vicdani retçiler için koruma ve sığınma

DETAYLI BİLGİ VE GÖRÜŞMELER İÇİN lütfen iletişime geçiniz:

İNGİLİZCE, YUNANCA: Alexia Tsouni , EBCO Başkanı (+30 6974461210; [email protected] )

FRANSIZCA, HOLLANDACA, İTALYANCA, İNGİLİZCE : Sam Biesemans, EBCO Başkan Yardımcısı

(+32 477268893; [email protected] )

İNGİLİZCE, TÜRKÇE: Merve Arkun, EBCO Başkan Yardımcısı ( [email protected] )

************

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO)1979’da Brüksel’de, Avrupa ülkelerindeki ulusal vicdani retçi derneklerinin bir şemsiye yapısı olarak, temel bir insan hakkı olarak savaş ve diğer her türlü askeri faaliyet hazırlıklarına ve bunlara katılıma karşı vicdani ret hakkını desteklemek amacıyla kuruldu. EBCO, 1998’den beri Avrupa Konseyi’nde katılımcı statüsüne sahiptir ve 2005’ten beri Uluslararası Sivil Toplum Örgütleri Konferansı’nın bir üyesidir. EBCO, 2021’den beri Avrupa Konseyi Avrupa Sosyal Şartı ile ilgili toplu şikayette bulunma hakkına sahiptir. EBCO uzmanlık sağlar ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü adına hukuki mütalaalar. EBCO, Sivil Özgürlükler Komitesi’nin yıllık raporunun hazırlanmasında yer almaktadır.1994 tarihli “Bandrés Molet & Bindi Kararı” nda belirlendiği üzere vicdani ret ve sivil hizmete ilişkin kararlarının Üye Devletler tarafından uygulanması. EBCO, 1995’ten beri Avrupa Gençlik Forumu’nun tam üyesidir.
Kaynak: Vicdaniret.org