Şubat 27, 2023
şuradan Vicdani Ret
110 görüntüleme

Berlin’de on binlerden ‘savaşa karşı barış’ gösterisi

Almanya’nın başkenti Berlin’de ‘Barış’ sloganıyla düzenlenen gösteriye, organizatörlere göre 50 bin kişi katıldı.

27.02.2023
Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ve Almanya’nın Ukrayna’ya silah göndermesinin sonlandırılması ve savaşın bitirilmesi için müzakerelere geçilmesinin talep edildiği gösteriye, organizatörlere göre 50 bin kişi katıldı.

Tarihi Brandenburg Kapısı önünde gerçekleşen gösteriye Almanya’nın çeşitli kentlerinden de katılım olduğu kaydedildi. Olaysız geçen gösteri sırasında 1400’e yakın polis görev aldı.

Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sahra Wagenknecht ile feminist yazar ve ‘Emma’ dergisinin kurucusu Alice Schwarzer’in öncülüğünde açıklanan “Barış Manifestosu” adlı 680 bin kişi tarafından imzalanan kampanyanın devamı olan protestoya, yoğun ilgi dikkat çekti.

Alman medyasının bir bölümünün günler öncesinden ‘Rusya yanlısı gösteri’ şeklinde eleştirel haber yaptığı mitinge, Wagenknecht’in partisi Sol Parti ise, destek vermedi.

Gösteride büyük harflerle ‘FRIEDEN’ (BARIŞ) yazılı afişlerin yanı sıra ‘Savaşa son’, ‘Silah ihracı yerine diplomasi’ gibi pankart ve dövizler taşınan gösteride, “Savaş yerine barış” sloganları atıldı.

Berlin’in dünyaca ünlü Brandenburg Kapısı önünde yapılan gösteride konuşan Wagenknecht, Ukrayna’ya silah sevkiyatının durdurulması çağrısında bulundu. Ukrayna ve Rusya’nın barış görüşmeleri için bir araya gelmesini isteyen politikacı, “Ukrayna’daki korkunç acılara ve ölümlere son vermek için başka çare yok”dedi.

Savaşın Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılma riskini “çok büyük” olarak nitelendiren Wagenknecht, Alman hükümetinin Ukrayna’ya silah desteği sağlayarak savaşın uzamasına ve büyümesine destek verdiğini öne sürdü.

Wagenknecht, “Savaşın bitmesi için Ukrayna’nın silaha değil, diplomasi ve iki tarafın da uzlaşmaya hazır olmalarına ihtiyaç var” dedi. Wagenknecht, (Frieden schaffen ohne Waffen) “Barışı silahsız sağlamak!” sloganları eşliğinde “Barut fıçısına gönderdiğimiz her silahla dünya savaşı tehlikesi artmakta” diyerek Ukrayna’ya silah gönderilmesini eleştirdi.

Kaynak: Avrupa Postası

**

Ulm’da, savaşa karşı gösteri

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın birinci yıldönümünde barış aktivistleri gösteri düzenledi.

Avrupa Demokrat (Ulm)
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının birinci yıldönümünde Ulm şehir merkezinde savaş karşıtı gösteri düzenlendi. InterBündnis tarafından organize edilen gösteriye, MLPD, Linke’nin yanı sıra göçmen örgütlenmelerinden ADHF, AGİF, ATİF, Halk Cephesi ve HDP aktivistleri de destek verdi.

Konuşmaların yapıldığı ve bildirilerin dağıtıldığı eylemde, 3. Dünya savaşı tehlikesine de dikkat çekildi.

Yine yapılan konuşmalarda, her türlü emperyalist saldırganlığa karşı durmanın öneminin bu savaşla bir kez daha ne kadar önemli olduğu üzerinde durulurken “Ukrayna’daki emperyalist savaşı durdurun, Savaş hazırlıklarını durdurun” dendi. Ukrayna’nın Rus ordusu tarafından emperyalist işgalinin birinci yılında “dönüm noktası”na gelindiği ve başta Almanya olmak üzere, hızlandırılmış, tüm emperyalist ülkelerin aktif savaş hazırlıkları ve silahlanmanın çılgınca bir tırmanış içerinde olduğunun altı çizildi.

Eylemde, “Üçüncü Dünya Savaşı’na karşı aktif direniş – her türlü emperyalist saldırganlığa karşı yeni bir barış hareketi için! Krizin ve savaşın yükünün kitlelere yüklenmesine karşı!” aktif duruş sergilenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kaynak: Avrupa Demokrat

**

Ukrayna’da barış talebiyle Helsinki’de 1000 kişi yürüdü

Bir organizatör Yle’ye “Burada Ukraynalılar, Ruslar ve Finliler var ve bazı yabancı turistlerin de katıldığı görülüyor” dedi.

Göstericiler, Kaivopuisto’daki Rusya Büyükelçiliği’ne giderken Market Hall’un önünden geçtiler. Resim: Grigory Vorobjov / Yle

25.2
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yıldönümü etkinlikleri Cumartesi günü de Helsinki’de devam etti. Cuma günü Helsinki Katedrali’nin merdivenlerinde bir mum ışığı nöbetinin ardından, Cumartesi öğleden sonra başkentte savaşa bir son verilmesi ve bu yüzden acı çekenlere destek çağrısı yapan bir geçit töreni düzenlendi.

“Ukrayna’ya Barış” yürüyüşü Kansalaistori’de (Vatandaş Meydanı) başladı ve Kaivopuisto semtindeki Tehtaankatu’daki Rusya Büyükelçiliği’ne doğru ilerledi.

Barış grubu 100’ler Komitesi’nin genel sekreteri Jarmo Pykälä , Vatandaş Meydanı’ndaki atmosferi rahat olarak nitelendirdi.

Pykälä, Yle’ye “Burada Ukraynalılar, Ruslar ve Finliler var ve bazı yabancı turistlerin de katıldığı görülüyor” dedi.

STK’sı, Uluslararası Savaş Direnişçileri’nin Finlandiya şubesi, Finlandiya Barış Birliği ve Finlandiya Barış Komitesi ile birlikte gösteriyi düzenleyenlerden biriydi.

Pykälä, “Barış talebimizi Rusya’ya yöneltiyoruz çünkü onların savaşı bitirme fırsatları var” dedi.

Helsinki polisi, yaklaşık 1000 katılımcı olduğunu tahmin etti ve gösterinin barışçıl bir şekilde geçtiğini söyledi.

Kaynak: yle
Kaynak: Vicdaniret.org