Aralık 25, 2022
şuradan Vicdani Ret
2,501 görüntüleme

MERHABA,
Ben 94 Malazgirt doğumlu Kinyas KELESER.

Bilindiği üzere yaşadığımız coğrafyada yıllardır sürekli somut bir şekilde gözle görülen bir savaş bir soykırım söz konusu. Vicdan sahibi bir insan olarak gerek şahsi gerek ailemin yaşadığı bir takım hakaretler, psikolojik baskılar benim böyle bir yol izlememde büyük bir rolü olmuştur.

Yurtsever ve insancıl bir ailenin çocuğu olarak, öldürmeyi, eziyet etmeyi belli bir süreliğine dahi olsa insanların hayatları üzerine kararlar almayı ahlaki bulmuyor, devletin kendi isteğim dışında bana dayatmış olduğu askerlik görevini tüm benliğimle reddediyorum.

Militarizmin bir parçası olup ölümle kalım arasındaki ince çizgide ne benim ne bir başkasının zarar görmesini vicdanım el vermiyor. Ben silah sesleri yerine çocuklarının gülüşlerini, gökyüzündeki savaş uçakları yerine kuşların uçtuğunu görmek istiyorum.

SİLAHSIZ BİR DÜNYA. Bu coğrafyada yıllardır süregelen bir düzen son üçünde sefaletten, göçlerden mezarlardan başka hiç bir şey vermedi bizlere. Bir tür krıminal rejime dönüşmüş olan bir sistem ve her biri kan emici birer vampire dönüşmüş olan yöneticiler.

Umudumuzu geleceğimizi ve güneşimizi söndürmekten başka bir şey yapmadılar şu ana kadar. Hangi vicdan kabul eder kardeşi kardeşe kırdırmaya! Benim vicdanım kabul etmiyor. Bu savaş benim savaşım değil. Ben büyüdüğüm toprakları sevmekten başka bir şey yapmadım. Bu sistemin içinden çıkmış tertemiz bir insan olarak bunun devamını ömrümün sonuna kadar getireceğim, sizin kuklanız olmayı ateşten gömleği giymeyi red ediyorum.

SAVAŞSIZ BİR DÜNYA MÜMKÜNDÜR.
BU BİR VİCDANI RED BEYANIDIR SAYGILARIMLA.
Kaynak: Vicdaniret.org