Şubat 19, 2023
şuradan Vicdani Ret
104 görüntüleme

Almanya’da ‘Barış Bildirisi’ tartışması: Rusya’nın ekmeğine yağ sürülüyor

19 Şubat Pazar 2023 – Yunus Ülger
DUVAR – Rusya-Ukrayna savaşını birinci yılına yaklaşırken, Sol Parti Federal milletvekili Sahra Wagenknecht (53) ile kadın hakları savunucusu Alice Schwarzer’in (80) başlattığı imza kampanyası eleştiri ve tartışmaları beraberinde getirdi. Change.org internet sitesinde, Ukrayna’ya silah sevkinin durdurulması ve barış görüşmeleri talep eden ‘Barış Bildirisi’ başlıklı kampanyayı bir hafta içinde 500 bini aşkın kişi imzalarken, kampanyaya medya ve uzmanlardan sert eleştiriler geldi. Kampanya’nın, ‘Rusya’nın ekmeğine yağ sürdüğü’ ileri sürüldü, Wagenknecht ve Schwarzer, Putin’e anlayış göstermekle suçlandı. 93 yaşındaki Alman felsefeci ve toplumbilimci Jürgen Habermas da savaşı durdurmak için müzakere çağrısı yaptı, o da eleştirilere hedef oldu.

‘BÜYÜK İLGİ, HALKTA BARIŞ İSTEĞİNİN GÖSTERGESİ’
Bildiride Almanya’nın barış görüşmeleri için öncü olması, hemen ateşkes sağlanması ve iki tarafın da uzlaşmacı olması talep ediliyor. Şimdiye kadar, 200 bin dolayında asker ile 50 bin sivilin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Ayrıca, ‘nükleer güç Rusya’ya karşı Ukrayna’nın savaşı kazanmasının mümkün olmadığı’ savunuluyor.

Girişimin öncülerinden Alice Schwarzer, bildirinin büyük ilgi görmesinin, halkta barış isteğinin göstergesi olduğunu söyledi. Sol Parti Federal milletvekili Sahra Wagenknecht de girişimi savunarak, Putin’e ‘anlayış gösterme’ suçlamasını reddetti. Aşırı sağcı parti AfD Eşbaşkanı Tino Chrupalla ile sağ kesimden destek eleştirilerine ilişkin ise, “Bir milyonun yanında birkaç aşırı sağcının bir ağırlığı yok” açıklamasını yaptı. Girişim, 25 Şubat’ta Berlin’de büyük bir miting düzenleyecek.

‘SAVAŞI BAŞLATAN RUSYA, BİTİRECEK OLAN DA RUSYA’
Uzmanlar ve medyadan isimler, ‘Barış Bildirisi’ girişimine sert eleştiriler yöneltti, girişimi ‘Rusya’nın kendi propagandası için kullanacağı’ ileri sürüldü. Alman Birinci Televizyonu’na (ARD) konuşan Avusturya Avrupa ve Güvenlik Politikaları Enstitüsü Başkanı Michael Zinkell, savaşı Rusya’nın başlattığını belirterek, bitirecek olanın da Rusya olduğunu söyledi. Zinkell, silah desteği sayesinde Ukrayna’nın Rusya’ya karşı direnebildiğini belirtti. Almanya Stratejik Diyalog Enstitüsü uzmanı Julia Smirnova da yine ARD’de, imza kampanyasının Rusya’nın sorumluluğunu göz ardı ettiğini söyledi. Rusya’nın saldırısı yüzünden Ukraynalıların ‘acı çektiğini’ belirterek, silah sevkinin ileride olabilecek müzakerelere engel olmadığını savundu.

ÜNLÜ DÜŞÜNÜR DE MÜZAKERE İSTİYOR
Habermas da savaşı durdurmak için müzakere çağrısı yaptı. Süddeutsche Zeitung gazetesine makale yazan Habermas, “Ukrayna’ya silah sevkiyle farkında olmadan bir üçüncü dünya savaşının eşiğine geliyoruz” ifadelerini kullandı. Uzun sürecek savaşın daha çok insanın ölmesine ve tahribata yol açacağını belirten Habermas, ‘katlanabilir bir uzlaşma’ sağlanmasını istedi. Batı’nın Ukrayna’ya silah sevkinin, aynı zamanda savaşı müzakere yoluyla durdurmak için sorumluluk da getirdiğini savundu. Habermas’ın çağrısına da eleştiri geldi, “Nasıl bir görüşme olacak ? İçeriği ne olacak? Bunları yazmamış” eleştirileri yöneltildi. Ayrıca, düşünürün Doğu Avrupa’nın güncel durumundan haberli olmadığı ileri sürüldü. Habermas, geçen yılın nisan ayında da Başbakan Olaf Scholz’un Ukrayna’ya silah sevkinde ‘çekingen davranması’ gerektiğini savunmuştu. Scholz’dan, Ukrayna’ya silah gönderilmemesini talep eden açık mektuba da destek vermişti.

Kaynak: Gazete Duvar
Kaynak: Vicdaniret.org