Ocak 6, 2023
şuradan Vicdani Ret
2,517 görüntüleme

Alman Ordusu’nda vicdani retçiler arttı

Ocak 06, 2023
Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş, sadece enerji krizi ve enflasyonun artmasına neden olmadı. Savaş, Alman Ordusu’nda yeni bir yapılanma ve savunmaya daha fazla para harcanmasına neden olurken, ordudaki vicdani retçilerin de sayısının artmasına neden oldu.

FEDERAL Aile ve Sivil Toplum Görevleri Dairesi verilerine göre, 2021 yılında 201 vicdani ret başvurusu yapılırken, 2022 yılında bu sayı yaklaşık 5 kat artarak 951’e yükseldi.

Zorunlu askerlik hizmetinin 2011 yılında askıya alınmasından bu yana vicdani retçiler yalnızca halihazırda Bundeswehr’de (Alman Federal Ordusu) görev yapan kişilerden oluşuyor. Rapora göre, birçok kişi orduda görev almasına rağmen vicdani ret için başvurularını, bir savaş istemediklerini söyleyerek gerekçelendiriyor.

‘Deutsche Friedensgesellschaft’ (Alman Barış Derneği) direktörü Michael Schulze von Glasser, RND’ye yaptığı açıklamada, “Güvenlik açısından çok zor olan bu zamanlarda ateş edip öldürmek ya da diğer insanları yaralamak istemedikleri sonucuna varan askerlere, ordudan kolay bir çıkış yolu sunulmalıdır” dedi. Glasser, günümüzde Alman Ordusu üyelerinin çoğunun gerçeklikle hiçbir ilgisi olmayan reklam vaatleriyle orduya çekildiğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet
Kaynak: Vicdaniret.org