Anarşist Haberler, Türkçe konuşan anarşist sitelerden gelişmeleri tek bir yerde toplar, böylece hiçbir şeyi kaçırmamış olursun.
20’den fazla kaynağın içerikleri yayınlanır yayınlanmaz burada otomatik olarak yeniden paylaşılır. Basit bir medya yayınından çok daha fazlası olan bu platform, radikal alternatif basının güncel bir veri tabanı ve önemli bir anarşist bilgi kaynağı olma özelliğini taşımaktadır.
Dünyanın her yerinden anarşist örgütlerin yayınlarını bir araya getiren çok dilli bir platformuz. İngilizceFransızcaAlmancaİspanyolcaPortekizceİtalyanca ve Katalanca versiyonlarımız bulunmaktadır.

Neden?

Çevrimiçi servetin sunulabilirliği. Bağımsız web siteleriyle ilgili sorun, çok fazla olmaları, bu sebeple takip etmenin ve gelişmelerin kaçırılmadığından emin olmanın zor olmasıdır. Örneğin bir sosyal medya hesabında 300 arkadaşının olduğunu ve haber akışının olmadığını hayal et – arkadaşlarından haber almanın tek yolunun 300 farklı sayfaya tek tek bakmak olduğunu düşün. Açıkçası, bu durumda çoğu arkadaşından çok şey kaçırmış olacaktın. Günümüzün dijital anarşist medya evreninin de sorunu işte budur.
Sansürle mücadele. Geçenlerde, Facebook’un anarşistleri ve antifaşistleri yasaklamasından sonra anarşistlerin kapitalist platformlara güvenemeyeceklerini bir kez daha görmüş olduk. Haberlerimizi ve bilgilerimizi dağıtmak için alternatif yöntemler uygulamak zorunda olmamızın bir başka nedeni de budur.
İçerik dağıtımını optimize etme. Çoğu anarşist web sitesi, modern web tarayıcıları ve mobil cihazlar için optimize edilmemiştir. Kötü arama motoru optimizasyonlarına sahip web siteleri, arama motorlarında büyük ölçüde geriye düşer, bu da içeriğin hak ettiğinden çok daha az görünürlüğe sahip olması anlamına gelir. Anarşist Haberler, içeriğin farklı arama motorları arasında en iyi şekilde dağıtılması için SEO düşünülerek oluşturulmuştur.
Bağımsız medya. Kitle iletişim araçları bir avuç kapitalistin kontrolündedir ve arama motorları Google ve Microsoft gibi büyük çokuluslu şirketlere aittir. Tüm anarşist web sitelerinin içeriğini şirketlere dayanmadan bir araya getirmek için iyi bir alternatife ihtiyacımız var.
Geleceğe yönelik arşivleme. Gönderilerin bu sitede dağıtılması, bilgilerin dijital bir kopyasının tutulacağı anlamına gelir ve orijinal site kapanırsa kaybolmaması sağlanır. Yıl boyunca Sosyal SavaşInfoShop ve IndyMedia gibi bazı önemli web sitelerin kapandığını gördük. Bu siteler, anarşist fikirler üzerine pek çok faydalı eğitici içeriğe ev sahipliği yaptı ve ne yazık ki bu içerik artık internetten kayboldu. Yedek arşive sahip olmak bu tür riskleri engeller.
Arama motoru. Tüm makalelerin bir veritabanında indekslenmesi, aradığın şeyi kolayca bulmanı sağlar. Belirli bir konuyu bulmak için arama kısmımızı kullan ve anahtar kelimenle eşleşen sonuçları 20’den fazla anarşist grubun gönderileri arasından getir.
Birlikte güçlüyüz. Bu platform, daha güçlü bir etki yaratmak için grupları birbirine bağlayan çevrimiçi bir anarşist federasyon olarak yapılandırılmıştır. Birçok anarşist örgüt tarih boyunca bu yatay ve merkezi olmayan yaklaşımı kullandı ve internette de bu yaklaşım başarılı olabilir.

Nasıl Çalışıyor?

Bu servis, 5 dakikada bir güncellenen otomatik bir haber toplayıcısı olarak çalışır. Herkese açık RSS beslemeleri olan sitelerdeki makaleleri otomatik olarak yeniden yayınlar. Harici sitelerdeki makale ve görüntüleri içe aktarma sistemi, Anarşist Haberler’in özel ihtiyaçları için ekibimiz tarafından özel olarak geliştirilmiştir.
Makalelerin otomatik çevirisi, hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP), sosyal medya paylaşım butonları, bildirimler, haber bülteni, haber akışını diğer web sitelerine aktarma vb. gibi modern teknolojileri bütünleştirerek bilgiye erişimi kolaylaştıran araçlar sunmaktayız. Web sitemiz mobil cihazlar ve tabletler ile tam uyumludur. İçeriğin arama motorları arasında dağıtımını optimize etmek için birden fazla SEO stratejisi kullanıyor ve bilgilerin geniş bir okuyucu kitlesi tarafından görülmesini sağlıyoruz.

Teknik Detaylar

Ticari değil. Bu web sitesi, bir grup aktivist programcı ve gönüllü tarafından inşa edilen ve sürdürülen özel bir platformda çalışır. Özelliklerin çoğu bu web sitesine özgüdür. Sunucu Linux üzerinde çalışmaktadır ve yalnızca sahipli olmayan yazılımları ve özgür kütüphaneleri çalıştırır.
Aktivistlerce yürütülen sunucu. Bu platform, %100 yenilenebilir enerjiyle çalışan, bize ait bir sunucuda barındırılmaktadır.
Güvenlik ve mahremiyet. Mahremiyetinizi ciddiye alıyoruz. Bu sitenin kullanıcılarını korumak için bağlantı, kullanıcının bilgisayarı ile site arasındaki verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini koruyan bir internet iletişim protokolü olan HTTPS ile şifrelenir. HSTS ve OCSP gibi güvenlik mekanizmalarını kullanıyoruz. Sunucumuz, siber tehditlere ve DDoS saldırılarına karşı korunmak için bir güvenlik duvarının arkasındadır. Ayrıca yazarların veya ziyaretçilerin IP adreslerini de izlemiyoruz. Kullanıcılar bu web sitesini kullanırken güvenli ve mahrem bir çevrimiçi deneyim yaşayabilirler.
Tüm metni çekebilme. Standart bir RSS toplayıcısından farklı olarak, ilk cümleleri alıntılamak yerine makaleyi tümüyle çekmek için özel bir içerik çekme teknolojisi kullanıyoruz. Buna ek olarak görüntüleri içe aktarıyor ve makale ile alakalı bir gönderi başlığı seçmek üzere özel bir algoritma çalıştırıyoruz.
Yapay Zekâ. Metin çekme sistemimizin doğruluğunu artırmak için gelişmiş AI teknolojilerini ve metnin sitemizin diline uygun olmasını sağlamak için dil tespit etme özelliklerini kullanıyoruz. Ayrıca metnin konusunu tahmin etmek, içeriğin alakalı olduğundan emin olmak ve yinelenen gönderilerden kaçınmak için kendi algoritmamızı kullanıyoruz. Yapay Zeka verilerle eğitilir, bu da zamanla daha iyi ve daha doğru hale geldiği anlamına gelir.
Öz-yönetimli. Platformun çoğu, insan müdahalesini önlemek için otomatikleştirilmiştir. Bir karar alınması gerekiyorsa, siteyi yöneten özerk kolektif tarafından toplu olarak alınacaktır. Doğrudan demokrasiye katılmak istiyorsanız foruma katılabilirsiniz.

İçerik Saklama Politikası

Merkezi olmayan bir platform olarak, bir editör komitemiz yoktur, bu nedenle makaleler herhangi bir düzenleme yapılmadan olduğu gibi yayınlanır. Neyin yayınlanıp nelerin kaldırılacağına dair karar veren hiçbir mekanizma yoktur. Medya yakınsamasını önlemek için her yayıncı özerkliğini korumalıdır.
Yayın politikamız gereği, bu siteye makale yayınlama gerekçesiyle üye olmak mümkün değildir. Makale yayınlamak istiyorsan, içeriklerini burada yeniden dağıttığımız yayıncılardan birine göndermen gerekir.
Bu sitenin yorumlar bölümü, orijinal yazarlardan gelen trafiği çalmamak ve hak ettikleri değeri almaları için kasıtlı olarak devre dışı bırakılmıştır. Belirli bir makale hakkında yorum yapmak isteyen okuyucular, orijinal makalenin yayınlandığı web sitesinde yorum yapabilirler.
Bu site modere edilmemektedir, bu nedenle bir makalenin değiştirilmesini veya silinmesini talep etmek mümkün değildir.

Site eklemek için gereksinimler

  • İçerik anarşist fikirlerle alakalı olmalıdır
  • İfade edilen fikir anti-kapitalist, anti-faşist ve anti-otoriter olmalıdır
  • Sitenin ana rolü bilgilendirici makaleleri dağıtmak olmalıdır
  • Site, Türkiye bölgesinde kullanılan yerel dillerden bir ya da birden fazlasıyla içerik sunmalıdır (Türkiye bölgesi dışında kullanılan veya yerel olmayan diller için diğer versiyonlarımıza göz at)
  • Gönderilerde en az 300 karakterlik metin olmalıdır
  • Sitedeki içeriklerin çoğu yazılı makalelerden oluşmalıdır (resim blogu veya etkinlik takvimi olmamalıdır)
  • Yılda en az 4 gönderi paylaşılmış olması gerekmektedir (etkin olmayan kaynaklar devre dışı bırakılacaktır)
  • Hatasız bir RSS beslemesine sahip olmalıdır
Yeni bir kaynak eklemek için iletişime geçebilirsin.
Bu siteyi yürüten kolektif, anarşist bir siteden beklediği asgari standartları karşılamayan herhangi bir kaynağı istediği zaman kaldırma hakkını saklı tutar. Irkçılığın, cinsiyetçiliğin, homofobinin, transfobinin hiçbir türlüsüne; ayrımcılığın, otoriterliğin, yabancı düşmanlığının, milliyetçiliğin ve nefretin hiçbir türlüsüne tahammül etmeyiz. Bu platform, savaştığımız fikirler için bir tribün olmayacaktır. Bu tür sorunlar kolektifin yürüttüğü forumda tartışılmaktadır.
Herhangi bir yayıncının içeriğinin burada yayınlanması onayımız dahilinde olduğu anlamına gelmemektedir. Sitemizde yayınlanan içerikler yazarlarına aittir, bir kolektif olarak resmi konumumuzu yansıtmamaktadır.

Biz kimiz?

Çevrimiçi Anarşist Federasyon; Info Libertaire, Anarcho-Punk.netPirate PunkLibertaire.netNo Gods No Masters ve diğer birçok internetle ilişkili tanınmış anarşist toplulukların arkasında bulunan aktivist programcılardan oluşmuş bir ekip tarafından özel olarak geliştirilen çok dilli bir platformdur. 
Her şey Fransız anarşist kolektif Forum Libertaire üyeleri tarafından bir topluluk projesi olarak başladı. Fikir, 100’den fazla farklı siteye bölünmüş olan tüm Fransız sitelerdeki anarşist gelişmeleri bir araya getirmekti. İlk web sitesi InfoLibertaire.net 2016 yılında nihayet kullanıma sunuldu ve şimdi her ay 100.000’den fazla tekil ziyaretçisiyle radikal sol basının yararlandığı önemli bir kaynak haline geldi. Son 4 yılda, programcı ekibimiz yeni özellikler ve hata düzeltmeleri ile platformu geliştirmeye devam etti. Konseptin başarısından sonra, şimdi daha fazla insanın bundan faydalanabilmesi için platformu diğer dillerde de sunmanın tam zamanı olduğunu düşünüyoruz.
Sunucunun barındırılması ve web sitesinin geliştirilmesi, No Gods No Masters kooperatifinin bağışlarıyla mümkün olmaktadır. Bu ortaklık, sunuculara devamlı kaynak yaratmasıyla platformun uzun süreli sürdürülebilirliğini güvence altına alır ve ayrıca bakım ve güncellemeler için deneyimli bir programcı ekibine erişim sağlar. 
Ama daha da önemlisi, bu aynı zamanda faturaları ödemek için ticari reklamlar koymak veya bağış istemek zorunda kalmayacağımız anlamına geliyor.
Platform aktivistler tarafından yönetilmektedir, katkıda bulunmak veya geliştirmek isteyen herkese açıktır. Bizimle iletişime geçmek için formu kullanabilir veya her neyse onu forumda tartışabiliriz.

Yasal uyarı

Bu web sitesini kullanarak burada açıklanan hüküm ve koşulları kabul etmiş olursunuz. Bu web sitesinde sağlanan içerik yalnızca eğlence amaçlıdır; tıbbi, yasal veya diğer profesyonel tavsiyeler verilmemektedir. Bu web sitesinde ifade edilen görüşler ve fikirler yazarlarına aittir ve AnarsistHaberler.net’in resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir. Blog yazarlarımız veya yazarlarımız tarafından sağlanan her bir içerik, kendi fikirleridir ve herhangi bir grup, kulüp, kuruluş, şirket, birey veya herhangi birini kötüleme amacı taşımaz.
Bu web sitesinin kullanımından kaynaklanan dolaylı, tesadüfi, hususi, cezai veya sonucunda ortaya çıkan zararlardan veya doğrudan ya da dolaylı olarak meydana gelen herhangi bir kar ya da gelir kaybı veya herhangi bir verinin, kullanımından, niyetinden kaynaklanan veya diğer maddi olmayan kayıplardan hiçbir şekilde sorumlu olmayacağız. Bu web sitesinde verilen bilgilere, özel durumunuza, yargı yetkinize ve koşullarınıza bağlı olarak belirli yasal tavsiyelerde bulunabilecek herhangi bir avukat olmadan güvenilmemeli veya bunlara göre hareket edilmemelidir. Mevcut tüm yasa ve yönetmeliklere uyduğunuzdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.
İçeriğimizde hassas olmak için elimizden gelenin en iyisini yaptık, buna rağmen sağlanan tüm bilgiler yine kendi sorumluluğunuzdadır. Tüm bilgileri resmi kaynaklardan doğrulamalısınız. Buradaki bağlantılar ve metinler, kullanım kolaylığı sağlamak ve internette bilgi ararken harcanan zamandan tasarruf etmek için sağlanmıştır. Web sitesi ile ilgili herhangi bir yanlış, gecikmiş, eksik bilgi için hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmiyoruz. Buna ek olarak hangi amaçla olursa olsun web sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya ilgili grafik için hiçbir sorumluluk veya yükümlülük kabul etmeyeceğiz.
Abone ol! Sitemizin bazı özellikleri sayesinde, PC veya mobil cihazındaki Chrome veya Firefox tarayıcıları üzerinden her yeni gelişme için anlık web bildirimleri alabilirsin. Günlük veya haftalık güncellemeleri, bültene abone olarak e-posta yoluyla da alabilirsin.
Ayrıca tercih ettiğin RSS okuyucusuyla RSS beslemesine abone olabilirsin.